آلیاژ داپلکس ( استیل داپلکس )

یکی از دسته های دیگر سوپر آلیاژ ها، آلیاژ داپلکس و یا استیل داپلکس می باشد. همانطور که از اسمش مشخص است آلیاژ داپلکس یک نوع آلیاژ ضد زنگ است، که در ادامه به برخی از کاربردهای اساسی آن می پردازیم .

مقاومت آلیاژ داپلکس ( استیل داپلکس )

اگر ما بخواهیم مقاومت آلیاژ داپلکس را مورد بررسی قرار دهیم ، بهترین نوع آلیاژ برای مقایسه، آلیاژ استنلس ( استیل ها ) می باشد، که خوشبختانه باید بگوییم که مقاومت این آلیاژ ها بسیار بیشتر از استیل ها می باشند، همانطور که می دانید این آلیاژ دارای جوش پذیری عالی و همچنین مقاومت مناسب در برابر خوردگی را برخواردار است.

استیل داپلکس

 فولاد های داپلکس نوعی آلیاژ ضد زنگ هستند که دارای دو نوع ساختار فریتی و آستنینی می باشند.

این آلیاژ و عناصر خاصی همچون تنگستن و نیتروژن به ترکیب آلیاژ ی داپلکس باعث ایجاد سوپر آلیاژ می کند، که این امر سبب می شود تا مقاومت به خوردگی در محیط های اسیدی بسیار افزایش یابد، می توان گفت کاربرد ویژه ای در صنعت نفت و گاز دارد.

کاربردهای استیل داپلکس

اینکونل 718
استیل داپلکس

داپلکس به دلیل داشتن درصد بالای کروم، بهترین گزینه برای ساخت وسایل و قطعاتی است که نیاز به مقاومت و خوردگی بالا دارند و در معرض آب قرار دارند.

اما مهم ترین نکته در سوپر آلیاژ استیل داپلکس در قیمت آنهاست، که باتوجه به این آلیاژ و سوپر آلیاژ داپلکس که دارای کد UNS می باشد متفاوت است. و از طرف دیگر قیمت آلیاژ داپلکس با توجه به نوسانات ارزی به شدت در حال تغییر است و هر روز  قیمت آن در حال بروز رسانی می باشد.

معمولا به دلیل استحکام بالای آلیاژ داپلکس ماشینکاری دشوار است.

در ماشینکاری آلیاژ داپلکس به هیچ عنوان نباید از لبه های برش کند استفاده شود، لبه های کند باعث شکستن ابزار می گردد و به همین دلیل لبه های برش حتما باید تیز باشند.

جهت اطمینان از اتمام کار از دستگاه تراشه شکن استفاده شود.

عملیات سنگ زنی
اتصال سوپر آلیاژ

فولاد های داپلکس معمولا بر اساس مقاومت در برابر خوردگی به سه گروه تقسیم می شوند:

فولاد داپلکس ۲۲۰۵ علاوه بر اینکه دارای محبوبیت بالایی است به عنوان آلیاژ داپلکس استاندارد شناخته می شود

فولادهای داپلکس گرید ۲۵۰۷ و ۴۵۰۱، به عنوان گریدهای فولاد داپلکس شناخته می‌شوند. این فولادها، پرآلیاژ می‌باشند و در مقایسه با فولادهای آستنیتی با کارایی بالا مانند SMO® ۲۵۴، مقاومت به خوردگی بهتری دارند.

این فولادها، معمولا در مخازن ذخیره سازی، پل‌ها، آبگرمکن‌ها و میله‌های تقویت کننده کاربرد دارند.