تیتانیوم گرید 5

18 مرداد 1400

نام فلز تیتانیوم گرید 5 برگرفته از تیتانیوم از نام تیتان یکی از خدایان افسانه ای یونان گرفته شده است و این فلز در سال 1791 کشف شده است، ولی تا سالهای 1950 در حد تجارتی تولید نمی شد.

مقاومت تیتانیوم گرید 5

تیتانیوم گرید 5 گرچه گران است ولی ضریب استحکام به وزن و مقاومت به خوردگی آن در دماهای اتاق و بالاتر، باعث شده که کاربردهای بسیاری داشته باشد.

هواپیما، موتور جت، اتومبیل مسابقه ، قطعات شیمیای پتروشیمی و دریایی، بدنه زیر دریایی ها و بیوماتریالها، مانندایمپلنت های ارتوپدی از این جمله اند.

آلیاژ تیتانیوم گرید 5 برای کار در دماهای 550 سانتی گراد برای دوره های زمانی طولانی و تا 750 سانتی گراد برای دوره های زمانی کوتاه تر، تولید می شوند.

تیتانیوم گرید 5 آلیاژ نشده

تیتانیوم آلیاژ نشده ، مرسوم به تیتانیوم خالص تجارتی، برای کاربردهایی که در آنها استحکام از ملاحضات ثانوی است به کار رفته و مقاومت به خوردگی عالی دارد.

آلومینیم واندیم، مولیبدن، منگز و عناصر آلیاژی دیگر، به آلیاژهای تیتانیم افزوده می شود تا خواصی مانند کارپذیری، استحکام و قابلیت سخت گردانی اصلاح شده را در آنها ایجاد کند.

خواص و ویژگی های تولیدی آلیاژ تیتانیم به تغییرات اندک در عناصر آلیاژی و عناصر باقیمانده بستگی زیادی دارد.

بنابراین، کنترل ترکیب و فراوری به ویژه جلوگیری از آلوده شدن سطح به واسطه هیدروژن، اکسیژن، یا نیتروژن در جریان فراوری مهم است. تیتانیوم گرید 5 موجب تردشدگی تیتانیم می شود و در نتیجه چقرمگی و انعطاف پذیری را کاهش می دهند.

ساختار مکعبی مرکز پر تیتانیوم گرید 5 انعطاف پذیر است ، در صورتی که ساختار شش وجهی فشرده تیتانیوم آلفا تا اندازه ای ترد و به خوردگی تنشی بسیار حساس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *