ریز ساختار اصلاح شده از طریق عملیات حرارتی

21 اسفند 1401

عملیات حرارتی یک روش مهم برای اصلاح مورفولوژی رسوبات در سوپر آلیاژ ها است. عملیات حرارتی سه هدف اصلی در سوپر آلیاژ ها دارد :

سایر کارکرد های عملیات حرارتی شامل کاهش تنش، رشد دانه و اصلاح سطح ( همچون نیتروژن دهی، پوشش دهی آلومینیوم) است.

سوپر آلیاژ ریخته شده

عملیات حرارتی معمولا روی سوپر آلیاژ های مختلف انجام می گردد. عملیاتی حرارتی می تواند به روش های بسیار ساده برای آلیاژ های سخت شده به کمک محلول جامد، روش های با پیچیدگی بیشتر برای آلیاژ های سخت شده با رسوب آلیاژ 718 و روش های بسیار پیچیده برای آلیاژ های تک کریستال پیشرفته (CMSX-10) طبقه بندی شود.

یک عملیات حرارتی همگن سازی کاهش شیب غظلت ترکیب آلیاژ است. در این فرآیند، آلیاژ در دمای بالا جهت افزایش نفوذ حالت جامد حرارت داده می شود تا توزیع عناصر با یکنواختی بیشتر حاصل شود؛ جدایش در سوپر آلیاژ های ریخته گری می تواند کاملا چشمگیر باشد و می تواند منجر به تشکیل فاز TCP  شود.

در آلیاژ های کار شده سخت شده با محلول جامد، این مرحله از فرآیند تحت عنوان آنیل معرفی می گردد.

تولید فولاد خام از آهن

اگر چه این فرایند شیب غلظتی ترکیب را کاهش می دهد اما هدف اصلی آن ایجاد تبلور مجدد کامل جهت دستیابی به حداکثر نرمی برای فورج و سایر فرآیندهای شکلدهی است.

برای آلیاژ های سخت شده با رسوب، عملیات حرارتی انحلالی برای انحلال رسوباتی ( به صورت جزئی یا کلی ) که در طی زیخته گری یا پیر سازی تشکیل شده اند با هدف تشکیل مجدد رسوبات در سک عملیات رسوب سختی کنترل شده صورت می گیرد.

عملیات حرارتی انحلالی معمولا در محمدوده دمای 1040 تا 1230 انجام می گیرد، حد بالایی مطلق باید درست زیر دمای سالیدوس رسوب سختی بعدی است، نظز به این که یک عملیات واقعی شامل انحلال کامل تمامی فاز ها و حذف بیشتر ریز جدایش تا جای ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *