عملیات ریخته گری دقیق

28 تیر 1401

مواد اولیه ریخته گری دقیق

سوپرآلیاژ های پایه نیکل و پایه کبالت تولید شده به روش VIM، مواد اولیه ریخته گری دقیق را تشکیل می دهند.

وزن ذوب های VIM  تولید شده برای عملیات ریخته گری، نسبت به وزن ذوب های VIM تولید شده برای انجام عملیات کار مکانیکی کمتر است.

آهنگری سوپرآلیاژ ها

بهترین محدوده وزن ذوب تولید شده  1815 – 2270  کیلوگرم می باشد. کنترل هایی که روی ذوب انجام می گیرند، مشابه کنترل های به کار رفته شده برای سوپر آلیاژ های کار شده است.

قبل از عملیات ریخته گری دقیق، ذوب تهیه شده در کوره VIM  یا کوره های دیگر که محیط کنترل شده ای دارند، مجددا حرارت داده می شود.

همه سوپر آلیاژ ها می تواند در کوره های قوس، پرتو الکترونی یا کوره های خلاء یا اتمسفر های دیگر ذوب شوند.

سوپر آلیاژ ریخته شده

ذوب اولیه در کوره های قوس، پرتو الکترونی یا کوره های دیگری که اتمسفر های دیگری که اتمسفر کنترل شده دارند، انجام می گیرد.

سوپر آلیاژهایی که دارای مقادیر قابل توجهی AL و Ti یا سایر عناصر فعال هستند، قبل از عملیات ریخته گری دقیق با فرآیند های ذوب القایی یا پرتو الکترونی تحت خلاء یا اتمسفر محافظ ذوب می شوند.

مبانی در عملیات ریخته گری دقیق

دو نوع فرآیند برای ساخت قالب ریخته گری دقیق وجود دارد: فرآیند قالب جامد و فرآیند پوسته سرامیکی.

فرآیند پوسته سرامیکی :

فرآیند پوسته سرامیکی روش عمده ای در کاربردهای مهندسی شده است. ابتدا پودر مواد دیرگداز با چسب سیلیکاتی ترکیب شده و پوسته درست می شود تا بعدا فلز مذاب درون آن ریخته گری شود. قطعات ریخته بدست آمده کیفیت سطح بسیار عالی و دقت ابعادی بالایی دارند.

مواد مدل

یک مدل از قطعه ریخته با موم یا پلاستیک ساخته می شود. مدل مومی به هر تعداد که نیاز باشد، با استفاده از ماشین های تزریق پلاستیک تکثیر می شود.

تولید فولاد خام از آهن

مواد به کار رفته در مدل موم از پلاستیک تشکیل شده است. مدل پلاستیکی معمولا از جنس پلی استایرن هستند که بیشتر برای تولید مقاطع نازک به کار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *